مقالات(ارزدیجیتال)

چرا ارز دیجیتال ارزش دارد؟

ارزش ارز دیجیتال

چرا ارز دیجیتال ارزش دارد؟ ارزش ارز دیجیتال توسط چه فاکتورهایی مشخص می شود؟ چگونه مردم از ارز دیجیتال درآمد کسب می کنند؟ در این مقاله به سوالات شما در خصوص ارزش ارزهای دیجیتال پاسخ خواهیم داد.

ما سعی می کنیم در هر مقاله ای از آذر تتر درباره قسمتی از اصول ارزهای دیجیتال به شما آموزش و اطلاعاتی را ارائه دهیم. بنابراین اکنون نیز به برخی از اصول این حوزه و نحوه تعیین ارزش آن خواهیم پرداخت.

به نظر شما افرادی که در ارزهای دیجیتال سود می کنند چگونه به چنین سودی دست می یابند؟

ارزش ارز دیجیتال ناشی از چیست؟

اگر بخواهیم نحوه ارزش گذاری ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم باید وارد مبحث عرضه و تقاضا شویم. وقتی چیزی بیش از حد نیاز بازار تولید شود، تقاضا درباره آن کم می شود و ممکن است ارزش آن کاهش یابد. اما اگر برعکس باشد ارزش آن کالا یا محصول افزایش می یابد. این همان چیزی است که درباره برخی از ارزهای دیجیتال نیز صدق می کند.

ارزش ارز دیجیتال ناشی از چیست؟

به پول فیزیکی که از آن استفاده می کنید فکر کنید. این ارز توسط دولت صادر می شود و به وسیله یک کالای فیزیکی دیگر مانند طلا یا نقره پشتیبانی نمی شود.

در عوض، دولت از ارزی که صادر می کند حمایت می کند و توانایی وضع مالیات را حفظ می کند. دولت این پول را چاپ و عرضه می کند…اما اگر مقدار این پول در بازار زیاد شود منجر به ایجاد تورم و افزایش بیش از حد در اقتصاد خواهد شد.

بیشتر بدانید: آیا صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟

از طرف دیگر برخی از ارزها به دلیل چیزی که از آن ساخته شده یا حمایت می شوند افزایش می یابد: سکه به دلیل اینکه از جنس طلا است و به مقدار کمی از آن وجود دارد ارزشمند است!

در رابطه با ارزهای دیجیتال هم داستان به همین منوال است. کد منبع یک ارز دیجیتال تعیین می کند که از این ارز چند واحد وجود خواهد داشت و از آنجایی که بیشتر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، بیشتر از اینکه شبیه پول فیزیکی عمل کنند شبیه سکه طلا یا فلزات گرانبها عمل می کنند.

ارزهای دیجیتال بیشتر به دلیل مقاومت در برابر تورم دارای ارزش می شوند. یعنی این ارز به دلیل موادی که برای ایجاد آن استفاده شده اند ارزش گذاری می شود.

چرا ارزها ارزش دارند؟

همانطور که گفتیم ارزهای دیجیتال به عنوان راه حلی برای مقاومت در برابر تورم شمرده می شوند. اما برای اینکه یک ارز بتواند ارزش خود را حفظ کند باید قابل اعتماد باشد و ارزش خود را در طول زمان حفظ کند.

علاوه بر این موارد دیگری مانند کمیاب بودن، تقسیم پذیری، سودمندی، قابلیت انتقال و … نیز از ویژگی های یک ارز با ارزش است.

 • کمیاب بودن: باید بررسی کنید که از یک ارز چند واحد وجود دارد؟ عرضه کم یک ارز می تواند باعث ایجاد مشکلات اقتصادی و عرضه بیش از حد می تواند باعث ایجاد تورم شود … پس در این میان ارزی با ارزش است که مقدار عرضه مشخص و کافی داشته باشد.
 • تقسیم پذیری: منظور از تقسیم پذیری، تجزیه واحدهای ارزی به مقادیر کمتر است. برای اینکه ارزی به عنوان یک وسیله مبادله گسترده پذیرفته شده در نظر گرفته شود، باید ارزش هر کالا یا خدمتی را در اقتصاد منعکس کند!
 • سودمندی: قطعا این مورد یکی از مهمترین موارد ارزش گذاری یک ارز است. کاربران باید بتوانند به طور قابل اعتمادی واحدهای ارزی را برای کالاها و خدمات مبادله کنند.
 • قابلیت انتقال: ارز خوب ارزی است که به کاربران اجازه دهد تا به راحتی این ارز را داخل کشور جابجا کنند و بتوانند با کشورهای دیگر به مبادله بپردازند.
 • غیرقابل جعل: مجرمان نباید بتوانند یک ارز را از بین ببرند یا به آن آسیب بزنند. در حقیقت جعل یک ارز باید به قدری سخت باشد که هیچ نسخه جعلی و کپی از آن ارز وجود نداشته باشد.

چرا ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟

چرا ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟

موارد بالا جز شرایطی بود که یک ارز با ارزش باید داشته باشد. نبود هر یک از موارد بالا می تواند باعث به وجود آمدن هرج و مرج اقتصادی و تورم های شدید در یک جامعه شود.

اما درباره ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟ 

آیا این ارزها نیز ملاکی برای تعیین ارزش دارند؟ باید گفت بله! فاکتورهایی وجود دارد که باعث تاثیر روی بازار ارزهای دیجیتال می شوند و در زیر مواردی که باعث ارزش بخشیدن یا نبخشیدن به یک ارز دیجیتال می شود را باهم بررسی می کنیم:

 • کمبود: عرضه محدود از ارزهای دیجیتال باعث می شود ارزش این ارز زیاد شود. برای مثال بیت کوین ارزی هست که تنها 21 میلیون توکن دارد و در حال حاضر عرضه آن حدود 18 میلیون توکن است. هر چهار سال یکبار نیز نرخ عرضه بیت کوین به نصف کاهش می یابد.
  به دلیل عرضه مداوم و محدود، ماینینگ بیت کوین از محبوبیت زیادی برخوردار است.
 • تقسیم پذیری: بسیاری از ارزهای دیجیتال می توانند به واحدهای بسیار کوچکی تقسیم شوند. برای مثال بیت کوین را به هشت رقم اعشار تقسیم می کنند و کوچکترین واحد آن برابر با 0.00000001 بیت کوین است و اجازه می دهد تا 4 میلیارد واحد منفرد در سطح جهانی توزیع شوند.
 • سودمندی یا کاربرد پذیری: تکنولوژی بلاک چین یکی از بزرگترین فناوری های دیجیتال است که ارزهای دیجیتال روی آن ساخته و توزیع می شوند. این تکنولوژی مانند دفتری بزرگ ثبت همه تراکنش ها را انجام می دهد بنابراین همه افراد دارای سهم مساوی از اطلاعات هستند و تغییر آن تقریبا غیرممکن است.
 • قابلیت حمل و نقل: باتوجه به عملکرد و ساختار کیف پول های آنلاین، صرافی های آنلاین و … ارز دیجیتال می تواند بسیار سریعتر از فیات بین کشورها و قاره های مختلف حمل نقل شود.
 • جعل پذیری: به دلیل وجود بلاک چین، جعل این ارزها بسیار دشوار است و حمله به لاک چین ها نیز نیازمند سرمایه خیلی زیاد و انگیزه ای بیشتر از آن است!

کلام آخر

می توان گفت خیلی اوقات وقتی مردم تصمیم می گیرند که به چیزی ارزش بدهند و به آن میل و رغبت پیدا می کنند، آن چیز ارزشمند می شود. اما گاهی اوقات فاکتورهای بیشتری روی ارزش آن تاثیر می گذارند!

برای مثال مواردی که در بالا ذکر کردیم، همگی می توانند ارزش یک ارز دیجیتال را کم یا زیاد کنند.

به طور کلی قیمت معین یک دارایی به ویژگی‌های بازار بستگی دارد و مانند بسیاری از ارزهای بانک مرکزی، هر توکن در فضای کریپتو ویژگی‌های متفاوتی برای جلوگیری از استهلاک و کمک به حفظ ارزش خود در بازار دارد.

منبع: centralbank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *