مقالات(ارزدیجیتال)

چرا ارز دیجیتال لونا سقوط کرد؟

سقوط لونا

لونا یکی از ارزهای دیجیتالی بود که در طول 4 سال به شهرت فراوانی دست یافت، اما شهرت آن به جای خوبی ختم نشد و یک سقوط فاجعه بار را تجربه کرد. در حقیقت سقوط لونا بزرگترین سقوط کریپتو در طول این سال ها بوده است.

لونا ارز دیجیتال بومی در اکوسیستم Terra، است. قبل از سقوط، ارزش این ارز دیجیتال به قدری بود که جز یکی از ده ارز دیجیتال برتر قرار گرفت و یکی از محبوب ترین ها بود. اما پس از سقوط ارزش آن بیش از 99.9% کاهش یافت.

اما به نظر شما داستان این سقوط چه بود و چگونه چنین ارز محبوبی، چنین سقوط فاجعه باری را تجربه کرد؟

ارز دیجیتال لونا چیست؟

ارز دیجیتال لونا چیست؟

Terra یک پلتفرم بلاک چین است که به ایجاد استیبل کوین ها کمک می کند. این بلاک چین در سال 2018 توسط دوکوون و دنیل شین از آزمایشگاه های Terraform ایجاد شد.

این پلتفرم همچنین قابلیت قراردادهای هوشمند و DApps را نیز فراهم می کند. در این میان ارز دیجیتال لونا برای انجام تراکنش ها استفاده می شد.

در حقیقت UST یک استیبل کوین در اکوسیستم Terra است که ارزش آن به یک کالا یا ارز مبتنی است. با این حال یک استیبل کوین الگوریتمی است که ارزش آن توسط هیچ دارایی واقعی پشتیبانی نمی شد!

در عوض مقدار UST توسط لونا پشتیبانی میشد و لونا نیز از یک الگوریتم خاص برای حفظ ارزش خود (هر UST برابر با یک لونا و هر لونا برابر با یک دلار بود) استفاده می کرد.

در این صورت اگر مقدار UST به بالای یک دلار می رسد، الگوریتم توکن  های لونای بیشتری را استخراج میکرد تا ارزش یک دلار آن ثابت بماند!

چرا لونا سقوط کرد؟

تا این قسمت همه چیز حساب شده و دقیق بود! پس به نظر شما دلیل سقوط لونا چه چیزی می توانست باشد؟

قبل از سقوط لونا، حدود دو میلیارد دلار UST از پروتکل انکر حذف شد و صدها میلیون از آن بلافاصله فروخته شد! هنوز مشخص نیست که چه کسی و چرا چنین کاری را انجام داد اما برخی گمان می کنند که این کار نوعی حمله به اکوسیستم Terra بوده است.

این حرکت باعث شد تا قیمت UST به 0و91 سنت کاهش پیدا کند!

بنابراین مردم شروع به خرید لونا با UST کردند زیرا حتی اگر قیمت UST کمتر از یک دلار هم باشد، همیشه می توان 1 UST را در مقابل  لونا به ارز 1 دلار بازار خریداری کرد.

چرا لونا سقوط کرد؟

با این حال در همان زمان، بازار کریپتو در حال تجربه یک سقوط بزرگ بود که نهایتاً منجر به سقوط لونا شد!

در این مرحله ارزش بازار لونا کمتر از UST شد و این امر خبر از یک فاجعه می داد چرا که UST از نظر الگوریتمی برای تثبیت به لونا وابسته بود . در نتجیه از آنجایی ارزش کل UST در برابر LUNA قابل بازخرید نبود، UST ازبین رفت.

وقتی که UST از بین رفت، همه کسانی که این استیبل کوین را در اختیار داشتند اعتماد خود را به این سکه از دست دادند و شروع به فروش آن کردند! همین کار باعث شد تا ارزش لونا با سرعت زیادی افت کند.

تمام این اتفاقات در مدت زمان کوتاهی رخ داد و الگوریتمی که ارزش UST را در 1 دلار نگه داشت نتوانست قیمت استیبل کوین را حفظ کند. سرمایه گذاران تمام دارایی های خود را در بازار آزاد فروختند.

با این حساب افزایش قابل توجه عرضه LUNA در بازارهای کریپتو همراه با عدم پیوند UST در نهایت باعث شد سرمایه گذاران اعتماد خود را به پروژه از دست بدهند و بنابراین قیمت LUNA تا زمانی که اساساً بی ارزش شد به سقوط ادامه داد.

بعد از سقوط لونا چه بر سر این ارز دیجیتال آمد؟

فروپاشی لونا روی کل بازار ارزهای دیجیتال تاثیر گذاشت، بازاری که نوسانات زیادی را تجربه کرده بود حالا با مشکل جدی مواجه شده! تخمین زده می شود که سقوط قیمت لونا قیمت بیت کوین را نیز کاهش داد و باعث از دست رفتن حدود 300 میلیارد دلار در کل فضای ارزهای دیجیتال شد!

خیلی از شرکت ها اعلام ورشکستگی کردند و محبور به انحلال شرکت های خود شدند.

بسیاری از مردم نیز به دلیل سقوط لونا، سرمایه خود را از دست دادند و دچار مشکلات مالی شدید شدند!

تنها برندگان این فاجعه افرادی بودند که قبل از سقوط از این وضعیت خارج شدند.

بر سر بنیانگذارن لونا چه بلایی آمد؟

Do Kwon یک برنامه بازیابی برای Luna به اشتراک گذاشت و همه چیز برای مدت کوتاهی در ماه مه پس از سقوط اولیه امیدوارکننده به نظر می رسید. اما این سکه در نهایت سقوط کرد و به سرعت رها شد و Terra در نهایت یک سکه جدید به نام Luna 2.0 راه اندازی کرد.

در 15 سپتامبر، اعلام شد که دادگاهی در کره جنوبی حکم بازداشت دو کوون را صادر کرده است. این اتفاق تقریباً چهار ماه پس از فروپاشی Luna و UST، دو توکنی که آزمایشگاه‌های Terraform منتشر کردند، رخ داد. دو کوون و پنج نفر دیگر در حال حاضر متهم به نقض قوانین بازار محلی هستند.

برخی از سرمایه‌گذارانی که در لونا پول خود را از دست داده‌اند، شکایتی را به دادستان‌های محلی ارائه کرده‌اند که ادعا می‌کنند کوون در کلاهبرداری و جمع‌آوری غیرقانونی کمک مالی دست داشته است. تخمین زده می شود که حدود 280000 نفر در کره جنوبی روی ارز دیجیتال لونا سرمایه گذاری کرده بودند.

چگونه روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

پس از سقوط لونا خیلی از سرمایه گذارن به این فکر افتادند که روش های سرمایه گذاری خود را تغییر دهند.

یکی از این روش ها استفاده از پشتیبانی و مشاوره های تخصصی در خصوص سرمایه گذاری و ترید ارزهای دیجیتال بودو در حقیقت اگر یک فرد متخصص همراه شما باشد و راه و روش این کار را به شما آموزش دهد و شما را در این خصوص راهنمایی کند، می توانید با امنیت مالی بیشتری روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

آذر تتر به شما این خدمات را به صورت تخصصی و 24 ساعته ارائه می دهد. برای استفاده از خدمات تخصصی ما در وبسایت ثبت نام کرده و ازط طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *