مقالات(ارزدیجیتال)

اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟ آذر تتر

اتریوم شبکه ای است که از ابزارهای زیادی ساخته شده و به افراد این امکان را می دهد که بدون کنترل شدن توسط مرکز مشخصی تراکنش های خود را انجام دهند و با سایر سرمایه گذاران ارتباط برقرار کنند.

برای استفاده از اتریوم نیازی به ارائه اطلاعات شخصی فرد نیست. این شبکه دارای ارز دیجیتال مخصوص به خود یعنی اتر است که برای پرداخت هزینه فعالیت های خاص در شبکه اتریوم کاربرد دارد!

امروز در این مقاله به توضیح مفصل درباره اتریوم و تفاوت آن با بیت کوین، نحوه عملکرد و خرید و فروش آن خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست؟

ارز دیجیتال یا کریپتو کارنسی Crypto Currency که به اختصار به آن کریپتو نیز گفته می شود، پول دیجیتالی است که توسط رمزنگاری پیشتیبانی میشود.

همه چیز در سال 2008 و با راه اندازی بیت کوین شروع شد.

برای انجام تراکنش با ارزهای دیجیتال نیاز به هیچ واسطه ای نیست و همین عامل باعث شد تا شبکه پرداخت متمایزی که غیرمتمرکز است در سراسر دنیا تشکیل شود.

تراکنش های کریپتو مستقیما فرستنده را با گیرنده مرتبط می کند. هیچ کس دیگری به وجوه شما دسترسی نخواهد داشت و هیچ کس نمی تواند به شما بگوید از چه خدماتی و در چه زمانی استفاده کنید.

تمامی این عوامل به دلیل وجود تکنولوژی به نام بلاک چین است! برای اطلاعات بیشتر مقاله ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی Cryptocurrency چیست؟ را مطالعه کنید.

فرق بین اتریوم و بیت کوین چیست؟

فرق بین اتریوم و بیت کوین چیست؟

اتریوم و بیت کوین دو پلتفرم قدرتمند دنیای کریپتو هستند که به شما امکان انجام تراکنش بدون واسطه یا همان مراکز مالی دولتی را می دهد.

اما تفاوتی که اتریوم با بیت کوین دارد این است که اتریوم قابل برنامه ریزی است! یعنی به شما امکان ساختن برنامه های غیرمتمرکز زیادی را می دهد.

در حالی که بیت کوین تنها اجازه ارسال پیام های اساسی را می دهد، اتریوم این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده تا هر برنامه یا قرارداد هوشمندی که مبتنی بر ارز دیجیتال است را در شبکه ایجاد کنند.

هیچ محدودیتی هم برای نوع قراردادهایی که می توان ایجاد کرد وجود ندارد … چنین چیزی به معنای یک نوآوری بزرگ در شبکه اتریوم است!

یکی دیگر از تفاوت های اتریوم و بیت کوین این است که بیت کوین بیشتر شبیه یک شبکه پرداخت است اما اتریوم شبیه بازار خدمات مالی، شبکه اجتماعی، بازی و سایر اپلیکیشن هایی است که به حریم خصوصی شما احترام می گذارند.

فعالیت اتریوم به چه صورت است؟

اتریوم از شبکه بلاک چین استفاده می کند. این شبکه از چین یا گره هایی تشکیل شده که شامل افرادی می شود که از آن سکه استخراج می کنند.

در حقیقت این گره ها توکن های اتر را تولید می کنند و از آنجایی که استخراج آنها کار دشواری است، به ماینرها با اتر پاداشی داده می شود.

پلتفرم اتریوم ماشین مجازی اتریوم یا همان EVM را ارائه می دهد. EVM اسکریپت ها را در سراسر جهان در مجموعه چین های عمومی توزیع شده خود، اجرا می کند.

این گره ها قدرت پردازش برنامه های غیرمتمرکز را که توسعه دهندگان برای اجرا در شبکه ایجاد می کنند فراهم می کنند. از طرفی توسعه دهندگان ممکن است اتر را برای پرداخت هزینه استفاده از شبکه خریداری کنند، همچنین می توانند توکن هایی را استخراج کنند و بخشی از شبکه شوند!

قراردادهای هوشمند در سراسر شبکه اتریوم نیز در همان بلاک چین انجام می شود. این قراردادهای دیجیتالی ممکن است شرایطی داشته باشند که تا زمان اجرا روی اسکریپت ها اجرا شوند.

چنین چیزی بسیار دقیق انجام می شود زیرا اتریوم تکنولوژی دارد که می تواند عدم تحقق قرارداد را تشخیص دهد.

مدل اثبات کار اتریوم PoW  است که برای تایید و یکپارچگی داده ها استفاده می شود.

در 15 سپتامبر 2022، انجمن اتریوم آنچه به عنوان “ادغام” شناخته می شود را با انتقال به الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) که در زنجیره Beacon اجرا می شود، تکمیل کرد.

برای اتریوم و کاربران آن، مزایای انتقال به اثبات سهام (PoS) شامل سرعت تراکنش‌های بالقوه سریع‌تر است، در حالی که از انرژی کلی کمتری برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، اتریوم شبکه ای مبتنی بر بلاک چین است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ایجاد اپلیکیشن ها و برنامه ریزی قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

اما اتر ETH ارز دیجیتال بومی اتریوم است و با استفاده از پلتفرم اتریوم خرید و فروش می شود. این ارز دیجیتال یکی از چندین ارز دیجیتالی است که توسط این شبکه خرید و فروش می شود.

همچنین برای پاداش به ماینرها زمانی که بلاک هایی را به یک بلاک چین اضافه می کنند، استفاده می شود.

اتر از شبکه اتریوم پشتیبانی میکند و برای خدمات محاسباتی و برنامه های کاربردی ساخته شده روی پلتفرم استفاده می شود.

در حقیقت می توان گفت اتر سوخت اتریوم است!

به عنوان مثال، برنامه‌ای که روی اتریوم اجرا می‌شود برای عملکرد به منابع نیاز دارد. توسعه دهندگان از توکن های اتر برای تأمین مالی یک برنامه و پشتیبانی از آن در شبکه استفاده می کنند.

آیا خرید اتر خوب است؟

اتر دومین ارز دیجیتال پرقدرت است که به عنوان نقره نسبت به طلا (بیت کوین) در نظر گرفته می شود.

مانند هر سرمایه گذاری دیگری، این نوع سرمایه گذاری نیز ریسک های خودش را دارد اما نکته مثبت درباره اتریوم این است که دوره ثبات خود را پشت سرگذاشته و حالا فرصتی برای سرمایه گذارنی است که به دنبال فرصت خوب و مطمئنی برای سرمایه گذاری بلند مدت می گردند.

باتوجه به نوسانات بازار کریپتو، قبل از سرمایه گذاری روی هر ارزی باید تحقیقات لازم را انجام دهید و اطلاعات لازم را کسب کنید، همچنین صحبت کردن و کمک گرفتن از مشاوران تخصصی آذر تتر به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را در این خصوص بگیرید.

آینده اتر چه می شود؟

بلاک چین اتریوم در ماه های اخیر با افزایش محبوبیت زیادی روبرو شده و توسعه دهندگان زیادی برای ساخته مجموعه ای از پروژه های مالی غیرمتمرکز و NFT از این پلتفرم استفاده کرده اند.

با این حال صرافی آذر تتر پیش بینی آینده ارز دیجیتال بزرگی مانند اتر را کار ساده ای نمی داند و برای چنین موردی توصیه می کند تا تحلیل های تحلیلگران و وبسایت های منبع را بررسی کنید تا شاید به نتیجه ای قابل اطمینان دست پیدا کنید.

منبع: ethereum 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *