مقالات(ارزدیجیتال)

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی Cryptocurrency چیست؟

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی Cryptocurrency به هر شکل از ارزی گفته می‌شود که به صورت دیجیتال یا مجازی وجود دارد و از رمز نگاری برای امنیت تراکنش‌های آن استفاده می‌شود. در حقیقت این نوع ارز مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است.

ارزهای دیجیتال مرجع صادر کننده مرکزی ندارند اما در عوض از یک سیستم غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش‌ها و صدور واحدهای جدید استفاده می‌کنند.

وبسایت آذر تتر در این مقاله به طور کامل مفاهیمی مانند ارز دیجیتال، نحوه کار کردن آن، بلاکچین و صرافی ارز دیجیتال را برای شما شرح می‌دهد، پس تا پایان همراه ما باشید.

Cryptocurrency چیست؟

ارز دیجتال یک نوع سیستم پرداخت دیجیتالی است که برای تایید تراکنش های خود به بانک ها متکی نیست. در حقیقت سیستم ارز دیجیتال دو به دو با بهتر است بگوییم همتا به همتا است. به این معنی که هر شخصی در هرجایی از جهان قادر به دریافت و ارسال ارز است. مردم به این دلیل به استفاده از ارز دیجیتال علاقه دارند که می‌توانند سود زیادی از خرید و فروش آن کسب کنند.

این تراکنش های رمزنگاری شده صرفا به عنوان ورودی‌های دیجیتالی به یک پایگاه داده آنلاین هستند که تراکنش‌های خاصی را توصیف می‌کنند.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که آیا خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی است و در ایران نیز می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟ پاسخ این سوال مثبت است اما به شرطی که در چارچوب قانونی پیش برود. برای اطلاع از قوانین کریپتوکارنسی در ایران بهتر است مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

Cryptocurrency چیست؟

زمانی که شما مقداری ارز دیجیتال را انتقال می‌دهید یا دریافت می‌کنید، تراکنش در دفتر کلی ثبت و در کیف پول دیجیتال ذخیره می‌شود.

کریپتوکارنسی به این دلیل چنین اسمی دریافت کرده که از رمزگذاری برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. هدف از این رمزگذاری نیز ایجاد امنیت بیشتر است.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین بود که در سال 2009 تاسیس شد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین همان دفتر کلی برای ثبت تراکنش ها است که در بخش قبل به آن اشاره کردیم. تمامی تراکنش‌های انتقال ارزهای دیجیتال در این دفتر ثبت و ضبط می‌شوند.

تراکنش‌ها در بلاک هایی ثبت می‌شوند و سپس در زنجیره‌ای از تراکنش های ارزهای دیجیتال قبلی به هم مرتبط می‌شوند.

بوچی اوکور مدیر و یکی از بنیان گذاران صرافی های ارز دیجیتال درباره بلاک چین اینطور توضیح می‌دهد:

تصور کنید تمامی مخارج خود را در دفتری یادداشت می‌کنید، هر صفحه از آن دفتر شبیه به یک بلاک و کل دفتر، زنجیره‌ای از بلاک هاست.

البته برای جلوگیری از تقلب در بلاک چین، هرتراکنش با استفاده از تکنیک اعتبار سنجی، مانند کار یا احراز هوبت خرید سهام، بررسی می‌شود.

ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

رمز ارزها بر روی بلاک چین اجرا می‌شوند و همانطور که گفتیم این دفترکل رکوردی از تمامی تراکنش‌های به روز شده را نگهداری می‌کند.

واحدهای ارز دیجیتال از طریق فرآیندی به ماینینگ، ایجاد می‌شوند.

ماینینگ یا استخراج عبارت است از: استفاده از نیروی کامپیوتر برای حل مسائل پیچیده ریاضی و تولید سکه!

ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

کاربران همچنین می‌توانند ارزها را از کارگزان خریداری و سپس آنها را با استفاده از کیف پول‌های رمزنگاری شده ذخیره و خرج کنند!

پس با تمامی این تفاسیر می‌توان گفت که اگر شما مالک مقداری کریپتوکارنسی هستید، در حقیقت مالک هیچ چیز ملموسی نیستید. بلکه آنچه شما در اختیار دارید کلیدی است که به شما اجازه می‌دهد مقداری از یک واحد را بدون شخص ثالث قابل اعتماد از یک شخص به شخص دیگر انتقال دهید!

اگرچه بیت کوین از سال 2009 وجود داشته، اما هنوز جای رشد برای ارزهای دیجیتال و کاربردهای فناوری بلاک چین وجود دارد.

چند نمونه از ارزهای دیجیتال

در دنیای کریپتوکارنسی هزاران نمونه وجود دارد اما شناخته‌ شده‌ترین آنها عبارتند از:

 1. بیت کوین: در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو تاسیس شد و به عنوان اولین ارز رمز نگاری شده شناخته می‌شود. این ارز هنوز هم رواج زیادی دارد.
 2. اتریوم: اتریوم در سال 2015 توسعه یافت و یک پلتفرم بلاک چین با ارز دیجیتال به نام ETH یا اتر است. اتریوم پس از بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال به شمار می‌رود.
 3. لاین کوین: این ارز تشابه زیادی به بیت کوین دارد اما با سرعت بیشتری برای توسعه‌ یافتن (پرداخت هاو فرآیندهای سریع‌تر برای امکان تراکنش‌های بیشتر) حرکت کرده است.
 4. ریپل: ریپل یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که در سال 2012 تاسیس شد. ریپل می‌تواند برای ردیابی انواع مختلفی از تراکنش‌ها، نه فقط ارز دیجیتال، استفاده شود. شرکتی که در پشت ریپل قرار دارد با بانک ها و موسسات مالی مختلفی همکاری می‌کند.

در کل به تمامی ارزهای دیجیتال غیربیت کوینی آلت کوین گفته می‌شود.

بهترین صرافی ارز دیجیتال کدام است؟

برای شروع خرید و فروش ارز دیجیتال و درکل تمامی دارایی های دیجیتالی، بهترین و رایج‌ترین راه همکاری با صرافی های ارز دیجیتال است!

صرافی های کریپتوکارنسی پلتفرم‌هایی با مالکیت خصوصی هستند که تجارت ارزهای دیجیتال را برای سایر دارایی های رمزنگاری شده، از جمله NFT و فیات ساده‌تر می‌کنند.

ارزهای دیجیتال را می‌توان از طریق صرافی های معتبر مانند صرافی آذر تتر خرید و فروش کرد. چنین صرافی هایی توانایی تجارت ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، تتر، دوج کوین و … را ارائه می‌دهند.

البته هر صرافی ممکن است محدودیت‌هایی نیز داشته باشد، پس قبل از کار کردن با آن، درباره محدودیت‌ها و نحوه عملکرد آن صرافی به خوبی تحقیق کنید.

یکی از سوالاتی که در این بین به ذهن مخاطبان می‌رسد این است که آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال خوب است؟ برای بررسی این سوال باید به جنبه های مختلفی نگاه کرد که در مقاله مربوطه به طور کامل به آن پاسخ داده شده است.

چگونه کریپتوکارنسی را ذخیره کنم؟

ممکن است شما ارز دیجیتالی را خریداری کنید ولی قصد فروش و کارکردن با آن را نداشته باشید. در این صورت باید آن را جایی امن به دور از هک یا سرقت نگهداری کنید.

اینجاست که کیف پول دیجیتال به کمک شما می‌آید. این کیف پول ها نرم افزارهای آنلاینی هستند که برای ذخیره کلیدهای خصوصی ارز دیجیتال کاربرد دارند.

پرداخت های رمزنگاری شده صرفا به عنوان ورودی‌های دیجیتالی به یک پایگاه داده آنلاین هستند که تراکنش‌های خاصی را توصیف می‌کنند.

دو نوع ذخیره کریپتوکارنسی توسط کیف پول وجود دارد:

 • هات ولت یا کیف پول داغ: این نوع کیف پول به ذخیره سازی رمزنگاری اشاره دارد که از نرم افزارهای آنلاین برای محافظت از کلیدهای خصوصی دارایی های شما استفاده می‌کنند.
 • کلد ولت یا کیف پول سرد: برحلاف هات ولت، این نوع کیف پول که معمولاً به عنوان کیف پول سخت افزاری نیز شناخته می‌شوند، برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی شما به دستگاه‌های الکترونیکی آفلاین متکی هستند.

کلد ولت معمولاً کارمزد دریافت می‌کند اما هات ولت اینگونه نیست!

آیا ارز دیجیتال امن است؟

در پاسخ به این سوال که آیا ارز دیجیتال امن است یا خیر باید گفت کریپتوکارنسی با استفاده از فناوری بلاک چین ساخته می‌شود. بلاک چین نیز نحوه ثبت تراکنش ها در بلاک ها و تعیین زمان نشان می‌دهد. نتیجه چنین تکنولوژی این است که امنیت ارز دیجیتال افزایش پیدا می‌کند و دسترسی هکران و سارقان به آن کاهش می‌یابد.

آیا ارز دیجیتال امن است؟

همچنین تراکنش ها نیاز به احراز هویت دو مرحله‌ای دارند که سطح امنیت را ارتقا مید‌دهد.

در مقاله‌های قبلی نیز به سوال آیا تتر امن است یا خیر پاسخ داده‌ایم که بهتر است آن را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفاهیمی که برای ورود به عرصه دیجیتال لازم است آشنا کنیم. اگر قصد خرید و فروش ارز دیجیتال دارید و برای شروع نیاز به پشتیبانی و راهنمایی تخصصی دارید تیم آذر تتر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

در صورت وجود هرگونه ابهام و ایرادی می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت ها نیز از ما بپرسید.

منبع: kaspersky

2 دیدگاه در “ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی Cryptocurrency چیست؟

 1. فاطمه عموشاهی فتحی گفت:

  بهترین ارز دیجیتال چیست؟

  1. فاطمه عموشاهی javid گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   بهترین ارزدیجیتال یک سوال کلی است و اگر با معیار حجم بازار بخواهیم بسنجیم بهرتین ارز دیجیتال که سهم بیشتری از بازار رو به خودش اختصاص داده بیت کوین میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *