مقالات(ارزدیجیتال)

ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یکی از انواع ارز دیجیتال است که توسط ساتوشی ناکاموتو فرد یا تیمی با نام مستعار که برای اولین بار تئوری آن را در سال 2008 تشریح کرد ساخته شد! تئوری از این قرار بود: بیت کوین نوعی پول دیجیتالی است که امکان تراکنش های همتا به همتای امن را در اینترنت فراهم می‌کند.

بیت کوین یک سرویس غیرمتمرکز است یعنی هر دونفری در هرکجای دنیا می توانند بیت کوین را بدون دخالت شخص ثالثی (بانک یا هر موسسه مالی دیگری) ارسال یا دریافت کنند.

هر تراکنش مربوط به بیت کوین روی یک بلاک چین ردیابی می شود که شبیه به یک دفترکل بانک یا یک نوع گزارش از وجوه مشتریان است.

البته برخلاف بانک، هیچ فرد یا شرکتی کنترل بلاک چین را در دست ندارد و هرکسی می تواند بخشی از آن شبکه شود. همچنبن تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد و نمی‌توان تعداد آن را افزایش داد یا آن را دستکاری کرد.

Bitcoin بیت کوین چیست به زبان ساده

همانطور که اشاره کردیم بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است (برای اطلاعات بیشتر درباره این که ارز دیجیتال چیست بهتر است مقاله مربوطه را مطالعه کنبد) که هدف آن بی نیازی از موسسات مالی یا دولت ها برای پرداخت پول است.

به جای بانک یا هر رابط شخص ثالثی، بیت کوین یک شبکه به نام بلاک چین دارد که از تمامی تراکنش های همتا به همتا پشتیبانی می‌کند.

بیت کوین اولین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

نحوه عملکرد بیت کوین به چه صورت است؟

نحوه عملکرد بیت کوین

برخلاف شبکه‌های کارت‌های اعتباری، بیت کوین متعلق به یک شخص خاص یا شرکت نیست. بلکه این ارز دیجیتال اولین شبکه پرداخت کاملاً باز در جهان است که هرشخصی با اتصال به اینترنت می‌تواند جزئی از آن شود!

همانطور که توضیح دادیم این ارز دیجیتال برای استفاده در اینترنت ساخته شده و برای انجام تراکنش ها به هیچ بانک یا موسسه‌ای نیاز ندارد و در عوض توسط شبکه بلاک چین پشتیبانی می‌شود.

نحوه عملکرد هریک از عناصر بیت کوین:

 1. بلاک چین: بیت کوین توسط یک کد منبع باز یا همان اپن سورس به نام بلاک چین نیرو می‌گیرد. بلاک چین یک تاریخچه عمومی مشترک از تراکنش ههای سازماندهی شده به بلاک ها (Blocks) را ایجاد می‌کند که برای جلوگیری از دستکاری شدن به یکدیگر زنجیر (Chained) شده‌اند. این تکنولوژی یک رکورد دائمی از هر تراکنش را ضبط و ثبت می‌کند و برای هرکاربر بیت کوین راهی ایجاد می‌کند تا با دانستن چه کسی مالک چه چیزی است، کار کند.
 2. کلیدهای خصوصی و عمومی: کیف پول بیت کوین شامل یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است که با یکدیگر فعالیت می‌کنند. نتیجه کار آنها این است که به مالک اجازه شروع معاملات و امضای دیجیتال را می‌دهند. همین امر موجب ایجاد یک انتقال ایمن از یک کاربر به کاربر دیگر می‌شود.
 3. استخراج یا ماینینگ: کاربران شبکه بیت کوین، تراکنش‌ها از طریق تکنولوژی ماینینگ تایید می‌کنند. این تکنولوژی برای تایید سازگاری تراکنش های جدید با تراکنش های قبلی طراحی شده و تضمین می‌کند که شما نمی‌توانید بین کوینی را که ندارید یا قبلاً خرج کره‌اید را دوباره خرج کنید.

کسب درآمد از بیت کوین به چه صورت است؟

بیت کوین های جدید به عنوان بخشی از پروسه استخراج ایجاد می‌شوند که در آن به عنوان پاداش پرسود، به افرادی داده می‌شود که با کامیپوترها به اعتبار سنجی تراکنش ها کمک می‌کنند.

ماینرهای بیت کوین یا همان nodes صاحب رایانه های پرسرعتی هستند که به طور مستقل هر تراکنش را تایید و یک بلاک کامل تراکنش ها را به زنجیره در حال رشد اضافه می‌کنند.

کسب در آمد از بیت کوین

به این ترتیب بلاک چین به دست آمده یک رکورد کامل و دائمی از هر تراکنش بیت کوین است!

پس از آن به ماینرها به دلیل تلاششان، بیت کوین پرداخت می‌شود. این امر شبکه غیرمتمرکز را تشویق می‌کند تا به طور مستقل هر تراکنش را تایید کتد.

این شبکه مستقل ماینرها، شانس کلاهبرداری یا ورود اطلاعات نادرست را کاهش می‌دهد زیرا اکثر ماینرها باید صحت هر بلاک داده را قبل از اضافه شدن به بلاک چین در یک فرآیند به نام اثبات کار یا proof-of-work تایید کنند.

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین خوب است؟

خیلی از افراد سوال می‌کنند که آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال سود دارد یا خیر؟ خرید ارز کار پرریسکی است و به همین منظور همیشه توصیه می‌شود که: 1. تمام سرمایه خود را در این راه نگذارید 2. با صرافی های مطمئن مانند آذر تتر فعالیت کنید 3. حتما اطلاعات و دانش خود درباره هرنوع ارز دیجیتال، نحوه ترید کردن و ذخیره ارز به روز کنید.

سرمایه گذاری روی بیت کوین

البته که بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری خوب شناخته می‌شود اما در هرصورت هرچیزی مزایا و معایب خاص خود را دارد که شخص شما باید با توجه به این مورد، تصمیم بگیرد که سرمایه گذاری در این کار به نفعش هست یا خیر:

نکات مثبت:

 • معاملات مقرون به صرفه با سرعت بالا: هنگامی که مالک یک بیت کوین می‌شوید می‌توانید در هر زمان و مکانی نقل و انتقالات مربوط به آن را برای خرید و فروش بیشتر انجام دهید و هزینه های احتمالی هر تراکنش را کاهش دهید.
 • حریم خصوصی: تراکنش ها حاوی اطلاعات شخصی مانند نام یا شماره کارت اعتباری نیستند. در حقیقت این نوع تراکنش ها بسیار خصوصی‌تر از تراکنش‌های کارت های اعتباری هستند.
 • غیرمتمرکز: پس از بحران‌های مالی برخی از سرمایه گذاران مشتاق هستند که از یک ارز جایگزین و غیرمتمرکز استفاده کنند، ارزی که از کنترل بانک های عادی، مقامات دولتی یا سایر اشخاص خارج هستند.
 • پتانسیل رشد بالا: برخی از سرمایه گذارانی که ارزی را می‌خرند و نگه می‌دارند، بر این اعتقاد هستند که این ارز رشد خواهد کرد و سپس با فروش آن سود بیشتری به دست خواهند آورد. بیت کوین نیز جز ارزهایی است که پتانسیل رشد بالایی دارد.

نکات منفی:

 • نوسان قیمت: در حالی که ارزش این ارز دیجیتال در طول سال‌ها به طور چشمگیری افزایش یافت، نوسان قیمت آن نیز بسیار بالا بوده و نمی‌توان گفت هر فردی در هر زمانی که بیت کوین خریده سود بالایی کرده. برای مثال افرادی که در سال 2017 بیت کوین خریدند زیان کردند!
 • نگرانی‌های زیاد درباره هک آن: درست است که تکنولوژی بلاک چین بسیار امنیتی و قوی است اما هکرها همیشه یک نقطه ضعفی برای خرابکاری پیدا می‌کنند. برای مثال در ماه مه 2019 بیش از 40 میلیون دلار بیت کوین از چندین حساب با ارزش خالص بالا در صرافی ارز دیجیتال Binance به سرقت رفت. (البته که شرکت زیان مشتریان را جبران کرد)

ذخیره بیت کوین در هات ولت و کلد ولت

اگر تصمیم به خرید این ارز دیجیتال دارید باید آنها را در مکانی امن ذخیره کنید. ارزهای دیجیتال قابل ذخیره در هات ولت یا کلد ولت است:

 • هات ولت: اغلب می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی‌هایی که در آن فروخته می‌شود ذخیره کنید. معمولاً صرافی‌ها کیف پول آنلاین یا همان هات ولت را پیشنهاد می‌کنند.چنین کیف پولی دسترسی به دارایی دیجیتال را از طریق موبایل، دسکتاچ یا اپلیکیشن های هوشمند فراهم می‌کند.
 • کیف پول آفلاین: کیف پول آفلاین یا کلد ولت یک دستگاه قابل رمز گذاری شده است که به شما امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال خود را دانلود و حمل کنید!

اساسا، کیف پول آنلاین به اینترنت متصل است و کیف پول آفلاین برعکس آن است. اما برای دانلود بیت کوین در کیف پول آفلاین قابل حمل به یک هات ولت نیاز دارید.

کارشناسان وبسایت آذر تتر آماده ارائه پشتیبانی و راهنمایی در خصوص خرید و فروش هر نوع ارز دیجیتالی به شما هستند. در صورت نیاز می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی در وبسایت با ما در تماس باشید.

منبع: nerdwallet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *