مقالات(ارزدیجیتال)

ارز دیجیتال آرپا چین چیست؟

ارز دیجیتال آرپا چین

در این مقاله به سراغ ارز دیجیتالی می رویم که شاید کمتر اسم آن را شنیده باشید و شهرت ارزهای دیجیتال دیگر را نداشته باشد. آرپا چین یا ARPA یک ارز دیجیتال و کیف پول جدید است که به تازگی وارد بازار شده.

برای اینکه با این ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید بهتر است تا پایان این مقاله با آذر تتر همراه باشید.

ارز دیجیتال آرپا چین ARPA چیست؟

آرپا چین یا ARPA نوعی ارز دیجیتال است که ارزش بازاری حدود 83.35 میلیون دلار و سهم 0.004% کل بازار را دارد. این ارز در رتبه 430 ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

ارز دیجیتال آرپا، یک توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که شبکه محاسباتی ArpaChain را تقویت و قراردادهای هوشمند را برای حفظ حریم خصوصی، ذخیره داده ها و تراکنش های خارج از زنجیره ممکن می سازد.

یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید این است که آرپا چین می تواند برای پرداخت داده ها و محاسبات و همچنین تنظیم پلتفرم ArpaChain  استفاده سود.

این ارز دیجیتال به عنوان یک روش برای حل محاسباتی چندلایه برای شبکه های بلاک چین است. علاوه بر این مواردی مانند: امنیت دادها، حفظ حریم خصوصی، اشتراک گذاری محاسباتی مقیاس پذیر را در یک شبکه امن نیز ممکن می کند.

پس می توان گفت آرپا چین یک نوع شبکه محاسباتی سازگار با بلاک چین است که می تواند به طور گسترده ای توسط توسعه دهندگان نرم افزارهای غیرمتمرکز استفاده شود.

اکثر شبکه های بلاک چین می توانند با تایید عملیات شبکه از طریق شبکه ای از گره ها به صورت هماهنگ عمل می کنند، به توافق on-chain دست یابند.

ارز دیجیتال آرپا چین

این مدل بسیار ایمن و کامل است. اما ممکن است زمان پردازش تراکنش را طولانی و مقیاس پذیری پروتکل را نیز کم کند.

محاسبات لایه دو یا محاسبات خارج از زنجیره off-chain این مشکل را با روش های مختلفی که تراکنش ها را برای محاسبه موثرتری به یک زنجیره جداگانه منتقل می کند، حل می کند!

پلتفرم مقیاس پذیر لایه 2 ARPA از آنچه محاسبات چندجانبه ایمن حفظ حریم خصوص یا همان SMPC است، برای اشتراک گذاری داده ها بین طرفین به شیوه ای که امینت بسیار بالایی دارد و رمزنگاری شده، استفاده می کند!

شبکه آرپا و SPMC

محاسبات چند جانبه ایمن به راه حل ARPA Layer-2 اجازه می دهد تا از تراکنش ها محافظت و اعتبار سنجی کند و در عین حال زمان پردازش تراکنش را تقریبا برای هر شبکه بلاک چین افزایش دهد.

طبق ARPA حفظ حریم خصوصی با استفاده از SMPC نسبت به روش های دیگر مانند همومورفیک (HE)، zk-SNARKs، Zero-knowledge Proofs (ZKPs) و Trusted Execution Environments (TEEs) پیشرفته‌تر است.

رمزگذاری SMPC از بسیاری از منظرها مانند مقایس پذیری، انعطاف پذیری، اعتماد و کارایی عملی برای طیف وسیعی از کاربردهای دنیای واقعی دارای مزایایی است.

این زنجیره از چندین پارامتر اصلی طراحی برای دستیابی به این هدف استفاده می کند، از جمله:

  • امنیت، محاسبات قابل تایید: محاسبات در شبکه رمزنگاری آرپا به گونه ای طراحی می شوند که ثابت کند گره ها قادر به دریافت داده های امنی که در ابتدا به آنها دسترسی نداشتند، نیستند. سپس این طراحی می تواند مقیاس پذیری و زمان پردازش کلی شبکه را برای شبکه های مستقل بهبود ببخشد.
  • آگنوستیک و قابلیت تعامل بلاک چین: با ترکیب کردن موارد حرفه ای مانند محاسبات ایمن و قابل تایید، ماهیت پیچیده محاسبات خارج از زنجیره انجام می شود و همین امر به SMPC این امکان را می دهد تا در هر شبکه بلاک چین مستقلی به شیوه ای قابل اجرا مستقر شود!
  • مقیاس پذیری: آرپا به گونه ای طراحی شده که اطمینان حاصل کند شبکه های زنجیره ای هیچوقت به گس لیمیت خود نمی رسند. چنین چیزی به سیستم امکان می دهد تا زمان تراکنش ها را برای بلاک چین های لایه 1 به طرز چشمگیری افزایش دهد!
  • کارایی و در دسترس بودن: فناوری SMPC می تواند به طور قابل توجهی سرعت پلتفرم را بهبود بخشد و زنجیره آرپا امکان محاسبات در دسترس و کم هزینه را فراهم میکند.

ساختار شبکه ARPA به چه صورت است؟

ساختار شبکه ARPA به چه صورت است؟

ARPA با استفاده از یک ساختار دولایه مجزا و سایر اجزای اصلی ساخته شده است:

  • لایه پروتکل: این لایه پایه و اساس شبکه ARPA است. این لایه به صورت غیرمتمرکز و بدون مجوز عمل می کند و به گره ها اجازه می دهد تا به طور ستقلی به هم متصل شوند. همچنین مشارکت قدرت محاسباتی را در ازای مشوق های توکن ARPA ممکن می کند. علاوه بر این، لایه پر.تکل به سازماندهی محاسبات چندجانبه برای لایه محاسباتی کمک می کند و تمام فعالیت های گره شبکه را برای محدود کردن رفتار مخرب ثبت می کند!
  •  لایه محاسباتی: این لایه محاسباتی به طور خاص طراحی شده است تا به گره های ARPA اجازه دهد تا محاسبات چند جانبه را به طور جمعی انجام دهند. لایه محاسباتی برای تأیید رمزنگاری و اثبات یکپارچگی تمام فرآیندهایی که در پلتفرم اجرا می شوند، کاربرد دارد. این لایه همچنین با لایه پروتکل کار می کند تا گره های مخرب را جریمه کند و به شرکت کنندگان خوش رفتار با توکن های ARPA پاداش دهد.
  • اثبات صحت: اثبات صحت به روشی مشابه اثبات کار (PoW) عمل می کند. به طور معمول، در بلاک چین های PoW، همه گره ها به اجماع کمک می کنند. با محاسبات ایمن در ARPA، اثبات صحت با واگذاری محاسبات فقط به گره‌های خاصی در شبکه کار می‌کند. این فرآیند تفویض اختیار به منظور بهبود کارایی شبکه، توان عملیاتی تراکنش و امنیت اجرای کد است. اثبات صحت الگوریتم اصلی مسئول اجماع در شبکه ARPA است.
  • اثبات محاسبات: Proof of Computation مسئول نظارت بر میزان محاسباتی است که گره ها در شبکه تکمیل می کنند. این سیستم سطوح مشارکت گره ها را ثبت می کند و با ردیابی داده ها در طی فرآیندهای محاسباتی چند جانبه، متناسب با تلاش آن ها پاداش ها را آزاد می کند.
  • اثبات امنیت: از اثبات امنیت برای تأیید محاسباتی استفاده می شود که خارج از زنجیره از طریق محیط های اجرایی مورد اعتماد انجام می شوند. TEE ها شبکه های خارج از زنجیره ای هستند که قدرت محاسباتی بیشتری را به شبکه اولیه کمک می کنند. همچنین اثبات امنیت کمک می کند تا بررسی شود که TEE ها محاسبات را به درستی و به موقع انجام می دهند و احتمال ناکارآمدی داده ها را کاهش می دهند.

علاوه بر این، توکن ARPA به اکوسیستم رمزنگاری ARPA اجازه می دهد تا مکانیسم های مختلف عملیاتی را انجام دهد. این موارد شامل سپرده گذاری و امنیت از طریق گره های شبکه و همچنین پرداخت هزینه های محاسباتی، حاکمیت جامعه، داده ها و هزینه های استفاده از مدل است. توکن ARPA به صورت سه ماهه برای انگیزه دادن به دارندگان توکن سوزانده می شود.

آینده قیمت آرپا چین چه می شود؟

آرپا چین یکی از ارزهای دیجیتالی است که به شدت مورد توجه توسعه دهندگان نرم افزار قرار گرفته و از همین رو انتظار می رود که رشد خوبی داشته باشد.

اما برای پیش بینی دقیق تر و بهتر باید اخبار مربوط به این ارز را مرتبا مطالعه کنید و برای سرمایه گذاری از مشاوران حرفه ای و تخصصی کمک بگیرید.

منبع: gemini

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *