مقالات(ارزدیجیتال)

انواع ارز دیجیتال کدامند؟ چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

انواع ارز دیجیتال

همانطور که در مقاله ارز دیجیتال چیست توضیح دادیم، ارز دیجیتال ارزهایی هستند که توسط رمزنگاری ایمن شده‌اند. اما آیا شما با انواع ارز دیجیتال آشنایی دارید؟

پس از آنکه بیت کوین کار خود را آغاز کرد، انواع جدیدی از ارز دیجیتال نیز شروع به توسعه یافتن و فعالیت کردند. از استیبل کوین ها گرفته تا توکن های غیرقابل تعویض NFT و میم کوین. امروزه طیق وسیعی از رمز ارزها در دسترس هستند و وجه مشترک تمامی آنها استفاده از یک تکنولوژی به نام بلاک چین است!

در حقیقت هزاران نوع ارز دیجیتال شناخته شده و ناشناخته وجود دارد که در این مقاله به انواع ارز دیجیتال و همچین کریپتوکارنسی های برتر نگاهی می‌اندازیم و اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیارتام قرار می‌دهیم.

چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

طبق گزاراشات CoinMarketCap تقریباً 22932 ارز دیجیتال با ارزش کل بازار 1.1 تریلیون دلار وجود دارد. ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین به وجود آمدند (آلت کوین) تا سال 2011 در بازار ظاهر نشدند، مانند LTC و NMC اما زمانی که اتریوم به بازار آمد، دوره محبوبیت آلت کوین ها آغاز شد!

برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به عنوان وسیله‌ای برای سرمایه گذاری شناخته می‌شوند و سرمایه گذاران از آنها برای بیشتر کردن سرمایه خود استفاده می‌کنند. این در حالی است که تراکنش برخی از ارزها مانند ETH بسیار زیاد است.

انواع ارز دیجیتال

چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

اولین موردی که در بیان انواع ارز دیجیتال به آن می‌پردازیم تفاوت بین کریپتو کوین و کریپتو توکن است. وبسایت آذر تتر در این باره می‌گوید:

فرق کریپتو کوین و کریپتو توکن

بیت کوین و آلت کوین هایی مانند اتریوم که روی بلاک چین خود کار می‌کنند، کوین یا سکه به حساب می‌آیند. اما کریپتو توکن به دارایی های دیجیتالی گفته می‌شود که در پایگاه داده بلاک چین ذخیره می‌شوند. در حقیقت آنها بر روی بلاک چین هایی که از قبل وجود داشته‌اند، ایجاد می‌شوند و معمولاً یا یک دارایی، یا یک سرویس خاص یا دسترسی به یک برنامه را نشان می‌دهند.

توکن واحد دیجیتالی است که نشان دهنده یک دارایی یا ابزار است. برای مثال توکن های بی شماری در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند!

انواع توکن های رمزنگاری شده

کریپتو توکن ها نیز انواع مختلفی دارند که شاید نام برخی از آنها به گوش شما خورده باشد. آنها عبارتند از:

 • توکن های ارزشمند یا Value Token: این نوع توکن ها یک شی یا ابزار با ارزش هستند مانند دارایی دیجیتال هنری یا موسیقی به شکل NFT.
 • توکن های کاربردی یا Utility Token: این توکن ها به ارائه خدمات کمک می‌کنند و ارزشی را در بلاک چین نشان می‌دهند. به بیان ساده‌تر آنها به کاربران این حق را می‌دهند که اقداماتی را در یک شبکه بلاک چین یا یک برنامه غیرمتمرکز انجام دهند.
 • توکن های امنیتی یا Security Token:این نوع توکن نشان دهنده مالکیت یک دارایی است. شرکت ها ممکن است از این توکن برای افزایش سرمایه از طریق فروش توکن های سهام استفاده کنند و از آنجایی که این توکن مالکیت اوراق بهادار را نشان می‌دهند، توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار SEC تنظیم می‌شوند.
  این توکن ها با NFT فرق دارند و در حقیقت توکن ها را ارزش گذاری می‌کنند پس قابل تعویض نیز هستند!
 • و …

انواع مختلف دیگری از توکن ها نیز موجود است و ما در این قسمت تنها سه‌تا از معروف‌ترین آنها را بیان کردیم.

توکن های ERC-20 چیست؟

این نوع توکن ها در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند و شامل توکن های محبوبی به اسم میم کوین SHIB و DAI است.ERC-20 استاندار فنی برای توکن های قابل تعویض است که با استفاده از بلاک چین اتریوم ایجاد می‌شوند.

این توکن ها قوانین را که توسعه دهندگان باید برای اجرا شدن توکن ها روی پلتفرم اتریوم رعایت کنند را ایجاد می‎کند.

آلت کوین ها

آلت کوین ها

هر ارز دیجیتالی به جز بیت کوین، آلت کوین است!

معروف‌ترین آلت کوین موجود در بازار اتریوم است که ارزش آن 150 میلیارد دلار در مقابل 325 میلیارد دلار بیت کوین است. سایر آلت کوین های اصلی عبارتند از: SOL و ADA. این دو آلت کوین به عنوان رقبای اصلی اتریوم شناخته می‌شوند.

آلت کوین ها می‌توانند اهداف مختلفی فراتر از صرفاً به عنوان یک ارز دیجیتال داشته باشند! در حالی که بیت کوین نوعی ارز غیرمتمرکز اسن، اتریوم یک شبکه محاسباتی است که به کاربران اجازه می‌دهد برنامه های غیرمتمرکز را روی بلاک چین اجرا و قراردادهای هوشمندی را میزبانی کنند!

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها ارزهای دیجیتال باثباتی هستند که ارزش آنها به ارزش یک دارایی دیگر متصل است. برای مثال تتر استیبل کوینی است که ارزش آن معادل یک دلار آمریکاست، اما به نظر شما آیا تتر همان دلار است؟

یک نوع استیبل کوین توسط یک نهاد مالی صادر می‌شود که دارای پشتوانه مطمئن برای هر واحد استیبل کوین است و دیگری از استراتژی‌های مشتقه استفاده می‌کند تا مطمئن شود که این کریپتو ارزش پول دولتی پایه را حفظ می‌کند.

 • استیبل کوین وثیقه‌ای: این ارز دیجیتال مجموعه‌ای از وثیقه ها را برای حمایت از ارزش سکه حفظ میکند و هرزمانی که شخص توکن خود را بفروشد، مقدار مساوری از ذخایر سکه خارج می‌شود.
 • استیبل کوین الگوریتمی: این ارز دیجیتال از الگوریتم‌های برای کنترل عرضه خود و درنتیجه حفظ قیمت استفاده می‌کند! UST در ابتدا با ایجاد و از بین بردن یک سکه خواهر به نام لونا، 1 دلار تعیین شد. هربار که UST خریداری یا فروخته می‌شود، مقداری از توکن لونا، ایجاد می‌شود یا ازبین میرود.

البته این استراتژی درست کار نکرد و وقتی افراد زیادی TerraUSD را نقد کردند، قیمت آن به همراه Luna به نزدیک صفر رسید!

میم کوین

آخرین نوع از انواع ارز دیجیتال میم کوین هها هستند! این سکه ها کمدین دنیای ارز دیجیتال شناخته می‌شوند و از طریق میم ها و رسانه های اجتماعی محبوبیت پیدا می‌کنند. اصلی‌ترینِ میم کوین ها عبارت است از DOGE که با نام Shiba Inu dog نامگذاری شده.

به دلیل هجوم مردم به خرید این نوع ارز دیجیتال، میم کوین های بیشتری نیز ظهور کردند.

خوب است بدانید از زمانی که Dogecoin برای اولین بار راه اندازی شد، بیش از 200 میم کوین ایجاد شده است. این میم کوین ها می‌توانند به همان سرعتی که بالا می‌روند سقوط کنند.

میم کوین ها

ارزش DOGE امروز تنها یک دهم از بالاترین قیمت خود نسبت به یک سال پیش است. و این یک درس مهم برای همه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال است که باید به آن دقت داشته باشند.

محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال

 1. بیت کوین BTC: اولین و شناخته‌ شده‌ترین کریپتوکارنسی موجود در بازار! بیت کوین روی بلاک چین خود کار می‌کند . تراکنش‌های تایید شده توسط جمعی از ماینرهای غیرمتمرکز انجام می‌شود. سال 2022 بین کوین با 896 میلیارد دلار، باارزش‌ترین ارز دیجیتال بازار بود!
 2. اتر ETH: اتر بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود و برعکس بیت کوین فاقد سقف است، یعنی از نظر تئوری می‌توان تعداد نامحدودی سکه ایجاد کرد. اتریوم همچنین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، این قراردادها برنامه‌هایی هستند که روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به‌طور خودکار اجرا می‌شوند.
 3. بایننس کوین BNB: بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال از سال 2021 است. کارمزد تراکنش‌های این صرافی برای کاربرانی که انتخاب آنها پرداخت در BNB است کاهش می‌یابد. همین امر موجب شده تا این ارز دیجیتال به یکی از بزرکترین ارزها در بازار تبدیل شود.
 4. تتر USDT: معروف‌ترین استیبل کوین بازار است و طوری طراحی شده تا با اتصال به یک دارایی خارجی، قیمتی با نوسان کمتر داشته باشد. هر سکه آن برابر با یک دلار آمریکاست و همین امر اجازه نمی‌دهد تا دچار نوساناتی شود که بقیه ارزهای دیجیتال با آن روبرو هستند! با این حال، بحث هایی در مورد اینکه آیا واقعاً به طور کامل توسط دلار پشتیبانی می‌شود و در یک کلام آیا تتر امن است وجود دارد.
 5. سولانا SOL: این ارز نیز مانند اتریوم و بیت کوین بر روی بلاک چین خود کار میکند. شبکه‌‌های آن قادر به انجام 50000 تراکنش در ثانیه هستند و همین موضوع این پلتفرم را برای سرمایه گذارانی که به دنبال تجارت سریع هستند، محبوب کرده!
 6. XRP: این ارز در شبکه ریپل اجرا می‌شود و به دلیل اینکه برای پاسخگویی به نیازهای صنعت خدمات مالی طراحی شده، عنوان ارز دیجیتالی برای بانک ها توصیف می‌شود. این ارز راهی است برای تسهیل پرداخت‌های بین المللی و به عنوان پلی بین دو ارز مختلف عمل می‌کند تا نقل و انتقالات جهانی سریع‌تر و ارزان‌تر صورت گیرد!
 7. کاردانو ADA: کوین اصلی بلاک چین کاردانو و ارز دیجیتال نسل سوم! ADA بلاکچین خود را به دولایه تقسیم می‌کند تا سرعت تراکنش را افزایش بخشد.
 8. USD کوین یا USDC: یک ارز دیجیتال باثبات که به دلار آمریکا متصل است و قابل استخراج نمی‌باشد. با این حال برخلاف تتر، دارای بودجه‌ای شفاف‌تر و فرآیندهای حسابرسی بهتری است.
 9. آوی AAVE: یک پلتفرم رمزنگاری غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند تا به کاربران امکان قرض گرفتن و وام دادن به ارزهای دیجیتال را بدهد. به این صورت که مشتریان باید ارزش سپرده‌های رمزنگاری را بیش از وام‌دهی خود داشته باشند. سپس کاربران می‌توانند تا درصد معینی از ارزش وثیقه تعهد شده را وام بگیرند، که به جلوگیری از مشکلاتی مانند عدم پرداخت وام کمک می‌کند. آنها همچنین توکن بومی خود را دارند – که AAVE نیز نامیده می‌شود.
 10. اوالانچ AVAX: سریع‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند! این کوین برای پرداخت هزینه تراکنش در پلتفرم اوالانچ است. این پلتفرم به توسعه دهندگام اجازه می‌دهد بلاک چین های جدید و سفارشی را به عنوان زیر شبکه ایجاد کنند. بلاک چین اوالانچ با زبان برنامه نویسی اتریوم سازگاری دارد و همین امر ساخت زیرشبکه‌ها را بری توسعه دهندگان اتریوم ساده‌تر می‌کند!

سخن آخر

در حالی که ارزهای دیجیتال یک نوآوری مهم در زمینه مالی، اقتصادی و علوم رایانه‌ای است، سرمایه گذاران باید متوجه ریسک خرید و سرمایه گذاری در آنها باشند. البته اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال خوب است یا خیر بهتر است مقاله مربوط به آن مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

اگر هرگونه راهنمایی یا پشتیبانی در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال لازم داشتید، بهتر است با صرافی آذر تتر تماس گرفته و از خدمات مشاوره ما بهره‌مند شوید.

منابع: forbes n26

1 دیدگاه در “انواع ارز دیجیتال کدامند؟ چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

 1. فاطمه عموشاهی ساحله رحمانی گفت:

  انواع ارز دیجیتال رو آوردید ولی من انتظار داشتم توی یه جدولی تمامی ارزهای دیحیتال باشه و مشخص کنید کدوم ارز دیجیتال از چه نوعی هست؟ از کجا میتونم به همچین جدولی دسترسی داشته باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *