مقالات(ارزدیجیتال)

آیا استخراج ارز دیجیتال جرم است؟

آیا استخراج ارز دیجیتال جرم است

یکی از مواردی که در خصوص ارز دیجیتال زیاد سوال می شود این است که آیا استخراج ارز دیجیتال جرم است؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا ماینینگ یا استخراج کوین و ماینر را تعریف کنیم.

همانطور که می دانید خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران قانونی نیست اما انجام تراکنش نیز جرم به شمار نمی آید. در صورت هرگونه کلاهبرداری یا نقض قوانین دنیای کریپتو و یا حتی هک، کاربران می توانند در دادگاه شکایت رسمی ارائه کنند.

سپس به قوانین ایران درباره استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

ماینینگ چیست به زبان ساده

آیا استخراج ارز دیجیتال جرم است

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ روشی است که با استفاده از حل معادلات پیچیده ریاضی و با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند، ارز دیجیتال جدیدی را به بلاک چین اضافه و تایید می کند.

در این فعالیت، ماینری که اول از همه معادله را حل کند برنده جایزه می شود و جایزه او قسمتی از آن ارز دیجیتال است!

بیشتر بدانید: آینده ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳

سپس همین فرآیند از نو تکرار می شود.

سیستم ماینینگ برای امنیت بلاک چین نیز بسیار مفید است.

سود ماینینگ چقدر است؟

برای اینکه بتوان گفت استخراج بیت کوین ارزشمند بوده است، باید سود آن بیشتر از هزینه های برق و سخت افزار باشد. یکی از عواملی که به تازگی به وجود آمده، به اشتراک گذاشتن سخت افزار بین ماینرهاست.

ماینرها با استفاده از این روش، هزینه سخت افزار و انرژی خود را کاهش می دهند، در عوض باید ارز دیجیتالی که پاداش می گیرند را با یکدیگر تقسیم کنند!

قوانین ارز دیجیتال در ایران

ارز دیجیتال فراز و نشیب های زیادی را در ایران پشت سر گذاشته. همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، خرید و فروش ارز دیجیتال قانون خاصی در ایران ندارد و در صورتی که موجب ضرر و زیان افراد نشود جرم نیست.

برای آشنایی بیشتر با قوانین ارز دیجیتال در ایران می توانید مقاله مربوطه را نیز مطالعه کنید.

قوانین استخراج ارز دیجیتال در ایران

قوانین استخراج ارز دیجیتال در ایران

ارز دیجیتال با استفاده از کامپیوترهای قوی که مصرف برق بالایی دارند استحراج می شود. از همین رو استفاده از این دستگاه ها تا سال 1397 در کشور ممنوع بود. اما پس از آن قوانین کمی تغییر کردند و استخراج ارزهای دیجیتال طبق دستورالعمل های خاصی قانونی شد.

طبق آیین نامه اجرایی ماینینگ، شما باید قبل از هرگونه اقدامی، مجوزهای لازم را از وزارت صمت دریافت کنید. در صورتی که از این کار سرباز زنید، عمل شما جرم، برق مصرفی قطع و سخت افزارها توسط پلیس ثبت و ضبط خواهند شد.

فرآیند صدور پروانه بهره برداری نیز برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در این پروانه به مواردی مانند شناسه تجاری، گواهی امضای دفترخانه، فهرستی از فعالیت ها، انتظارات سرمایه گذاری و ارزش دستگاه ذکر شده است.

همچنین این پروانه فقط باید به نام یک نفر باشد نه چند شخص حقوقی و حقیقی!

شما می توانید در قالب ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا سهام خصوصی بر اساس قانون استخراج ارز دیجیتال در ایران، برای مجوز استخراج به نام شرکت خود اقدام کنید. با توجه به ماده 15 دستورالعمل صدور و بهره برداری از ارزهای رمزنگاری شده، اشاره شده است که در صورت صدور مجوز بهره برداری از ارز دیجیتال برای متقاضی، اقدامات لازم جهت سنجش ظرفیت محل برگزاری و بازدید فنی توسط کارشناسان مربوطه انجام می شود. همچنین طبق ماده 17 باید اقدامات لازم از نظر رعایت الزامات زیست محیطی، بهداشتی، ایمنی و آتش نشانی انجام شود.

قوانین خرید و فروش و ماینینگ بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در ایران به رسمیت شناخته نشده. اما از طرفی خرید و فروش و نگهداری آن نیز جرم به حساب نمی آید. استخراج بیت کوین در ایران مانند قوانین که در بالا ذکر کردیم نیازمند دریافت پروانه بهره برداری از صمت می باشد.

البته برای اطمینان باید قبل از هرگونه اقدامی، جدیدترین قوانین که درباره بیت کوین به وجود آمده را مطالعه کنید.

کلام آخر

استخراج ارز دیجیتال اگر طبق موارد ذکر شده در آیین نامه استخراج ارز دیجیتال باشد هیچگونه منعی ندارد و می توانید پس از دریافت مجوز آن را شروع کنید.

در صورتی که برای خرید و فروش ارز دیجیتال به مشاوره تخصصی و راهنمایی نیاز داشتید، کارشناسان وبسایت آذر تتر آماده خدمت به شما عزیزان هستند.

منبع: forbes

1 دیدگاه در “آیا استخراج ارز دیجیتال جرم است؟

  1. فاطمه عموشاهی اکبری هاشمی گفت:

    من اینجوری شنیدم که فروش ماینر جرمه اما برای کسی که ماینر داشته باشه استخراج ارز دیجیتال جرم نیست درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *