مقالات(ارزدیجیتال)

آیا صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟

مجوز صرافی های ارز دیجیتال

یکی از موارد مهمی که خیلی از افراد به آن اهمیت ویژه ای می دهند داشتن مجوز برای هرنوع کسب و کاری است. باتوجه به ماهیت ارزهای دیجیتال و اینکه یک نوع اقتصاد غیرمتمرکز است، ممکن است این سوال پیش بیاید که با این حساب آیا صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟ آیا مجوز صرافی های ارز دیجیتال واقعی است؟

در این مقاله قرار است در خصوص این مجوز و شرایط و نحوه دریافت آن به شما اطلاعات زیادی بدهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید و اگر سوال یا ابهامی داشتید حتما از طریق کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

برای انجام خرید و فروش ارزهای دیجیتال، ساده ترین و سریع ترین راه استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال است. صرافی های کریپتوکارنسی پلتفرم هایی با مالکیت خصوصی هستند که ترید ارزهای دیجیتال را برای سایر دارایی های دیجیتال مانند NFT و فیات تسهیل می کنند.

قبل از ظهور صرافی های ارز دیجیتال مردم فقط می توانستند ارزهای دیجیتال را از طریق استخراج یا راه اندازی تراکنش ها در انجمن های آنلاین و آفلاین خرید و فروش کنند.

اما امروزه صدها صرافی ارز دیجیتال در سراسر دنیا وجود دارند که اقدامات خرید و فروش ارز دیجیتال را به صورت همتا به همتا و بدون واسطه انجام می دهند.

بیشتر بدانید: آیا با ارز دیجیتال پولدار میشویم؟

این صرافی ها در قبال کارهایی که انجام می دهند کارمزدی نیز دریافت می کنند.

به جز خرید و فروش ارز، صرافی ها خدمات بیشتری نیز به کاربران و سرمایه گذاران ارائه می دهند که در صرافی آذر تتر نیز چنین چیزی موجود است مانند خرید و فروش آنی ارز دیجیتال، پشتیبانی 24 ساعته و ارائه بیشترین بازدهی به تریدرها!

آیا صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟

آیا صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟

خوب است بدانید شرایط دریافت مجوز صرافی های ارز دیجیتال در ایران وجود دارد ولی این شرایط به قدری پیچیده هستند که هیچ صرافی چنین مجوزی را ندارد.

البته این موضوع برای خارج از ایران صدق نمی کند و هرکشوری قوانین خاص خود را برای صدور مجوز صرافی ارزهای دجیتال دارد!

اما نداشتن مجوز در این حیطه به معنای غیرمجاز بودن و غیرقانونی بودن فعالیت آنها نیست و صرافی ها با رعایت چندین شرط و اصل می توانند کار خود را آغاز کنند.

در حقیقت یک صرافی آنلاین باید تمامی شرایط زیر را برای کاربران خود رعایت کند، پس اگر شما نیز قصد ثبت نام در یکی از این صرافی ها را داشتید بهتر است مطمئن شوید که صرافی مربوطه موارد زیر را رعایت می کند:

 1. ساختن پلتفرمی ایمن،
 2. ارائه اطلاعات مشتریان به بانک مرکزی،
 3. آگاه بودن از قوانین مربوط به پولشویی،
 4. افرادی که تمایل به تاسیس صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز دارند باید مدارک ثبت شرکت خود را به بانک مرکزی ارائه دهند،
 5. فرد باید مقیم ایران باشد و
 6. پس از ثبت شرکت، اساسنامه را به بانک مرکزی تحویل دهند.

بیشتر بدانید: آیا خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی است؟ قوانین ارز دیجیتال در ایران

مدارک لازم برای دریافت مجوز صرافی های ارز دیجیتال

اگر شما قصد ثبت صرافی ارز دیجیتال را داشته باشید، ممکن است بخواهید صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز ثبت کنید که در این صورت به مدارک متفاوتی نیاز خواهید داشت.

خوب است بدانید رییس کل بانک مرکزی یک سال پیش اعلام کرد که مدارک لازم برای مجوز صرافی های ارز دیجیتال به زودی اعلام خواهد شد اما تاکنون چیزی در این خصوص اعلام نشده.

در وبسایت های ارز دیجیتال نیز یکی از مهم ترین بخش ها احراز هویت است که به عهده بانک مرکزی می باشد و اگر شاهد تخلفی از سمت مدیران این وبسایت ها مشاهده کرد، آن را پیگیری می کنند.

اما خوب است بدانید که برای دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال باید ابتدا شرکت خود را ثبت کنید و مدارک ثبت شرکت نیز عبارتند از:

 • آگهی ثبت موسسه
 • جواز کسب
 • گواهی سو پیشینه
 • ضمانت بانکی
 • مدرک مهارت فعالیت های صرافی
 • ارائه نسخه ای از روزنامه ای اگهی ثبت شرکت در آن چاپ شده.

دریافت مجوز صرافی های ارز دیجیتال در خارج

دریافت مجوز صرافی های ارز دیجیتال در خارج

ممکن است شما علاقمند به دریافت اطلاعات از نحوه گرفتن مجوز صرافی در کشورهای خارجی باشید. بهتر است بدانید در حال حاضر کشورهایی مانند ژاپن، استوونی، سنگاپور و … مجوز مبادله به نفع اتباع خارجی صادر می کنند و اگر شما اقامت آن کشور را داشته باشید می توانید با طی مراحل قانونی چنین محوزی را دریافت کنید.

البته هر کشوری قوانین مخصوص به خود را دارد و شما باید مجوز راه اندازی صرافی را همراه با مدارکی که ذکر می کنند به مراجع قانونی ذی صلاح آنها ارائه دهید و تضمین کنید که وظایف مربوطه را به خوبی و تمام و کمال انجام خواهید داد.

کلام آخر

قطعا داشتن مجوز صرافی برای ارز دیجیتال نشانه امنیت بیشتر یک صرافی است. زیرا مردم سرمایه های خود را در این صرافی ها انتقال میدهند و کم و زیاد میکنن. پس چنین چیزی باعث اعتماد بیشتر کاربران می شود.

اما متاسفانه در کشور ما چنین چیزی وجود ندارد و تمامی صرافی ها بدون داشت مجوز، خدمات ارائه می کنند. از این رو برای اینکه بدانید کدام صرافی معتبر است و کدام نیست باید اطلاعات و آگاهی خود را بالا ببرید و بررسی کنید که آیا این صرافی ها سه اصل زیر را رعایت می کنند یا خیر:

 • قوانین مبارزه با پولشویی
 • انجام احراز هویت کامل کاربران
 • ثبت تمامی تراکنش ها

با انجام این سه مرحله می توانید به صرافی موردنظر اعتماد کنید.

منبع: lawstrust

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *