مقالات(ارزدیجیتال)

آیا تتر امن است؟

امنیت تتر

آیا تتر امن است؟ درمورد امنیت تتر که یک استیبل کوین معروف است چه می‌دانید؟ تتر یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال باثبات است که روزانه معاملات زیادی با آن انجام می‌شود.

از آنجایی که ارزش ارزهای دیجیتال باثبات توسط یک دارایی مشخص مانند دلار، پشتیبانی می‌شوند نقش بسیار حیاتی در انجام معاملات و پرداخت های معامله گران و سرمایه گذاران دارند.

با این حال، سوال بسیاری از معامله گران این است که آیا تنها وجود چنین محبوبیتی Tether را به یک سرمایه گذاری مطمئن تبدیل می کند یا خیر؟ آیا شبکه تتر از شفافیت و مقررات لازم برای تضمین امنیت کاربر برخوردار است؟ برای پاسخ به این سوالات و بررسی میزان ایمن بودن تتر، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تتر یا USDT چه کاربردی دارد؟

USDT ارز دیجیتال باثباتی است که بدون توجه و تاثیرپذیری از شرایط بازار و با پشتوانه دلار، قیمتی ثابت دارد. سرمایه گذاران برای داشتن نقدینگی پایدار و قابل اعتماد برای معاملات ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند و شاید همین امر دلیلی بر این است که چرا تتر بخریم.

با این کار سرمایه آنها  دچار نوسانات شدید و کاهش و افزایش قیمت نمی شود.

تتر اولین ارز دیجیتال باثباتی است که در صنعت کریپتو معرفی شده است. اما نکته ای که وجود دارد این است که بسیاری از معامله گران درباره امنیت تتر و اینکه آیا تتر امن است یا خیر نگران هستند.

تتر چقدر ایمن است؟

تتر چقدر ایمن است؟

پس از فروپاشی TerraUSD/Luna تمامی توجه ها به این سمت رفته که آیا تتر می تواند ثبات خود را حفظ کند یا خیر.

با توجه به چند هفته گذشته می‌توان گفت که پاسخ سوال آنها مثبت است!

ارزش بازار USDT در طول هفته یک میلیارد دلار کاهش یافته است که همین امر نشان می‌دهد جریان خروجی ادامه دارد. در مقابل، ارزش بازار سکه USD (USDC) در مدت مشابه 0.9 میلیارد دلار افزایش یافت. پس میتوان نتیجه گرفت که سرمایه گذاران از USDT به USDC در حال چرخش هستند.

یکی از دلایل چرخش، نگرانی‌های مداوم در مورد کیفیت وثیقه مورد استفاده برای حمایت از USDT است.

تتر دارایی اوراق تجاری خود را کاهش داده و دارایی خود را در اسناد خزانه امن افزایش داده است. اما همه ذخایر به صورت معادل نقدی نیستند. حدود 12 میلیارد دلار از 82 میلیارد دلار ذخایر در وام، اوراق قرضه شرکتی، فلزات گرانبها و سرمایه گذاری در سایر بازارهای ارز دیجیتال نگهداری می‌شود.

بنابراین، ارزش بازار فعلی تتر در 79 میلیارد دلار به طور کامل توسط معادل‌های نقدی پشتیبانی نمی شود (تنها 71 میلیارد دلار است). همین مورد، خبر از یک آسیب به سیستم پشتیبانی تتر می‌دهد.

در همین حال، USD Coin (USDC) دارای ارزش بازار 53 میلیارد دلاری است و همین مقدار را به صورت معادل نقدی در اختیار دارد، یعنی ریسک تثبیت USDT بیشتر از USDC است، به این معنی که جریان‌های خروجی از Tether می‌تواند ادامه یابد.

چالش دیگر USDT (و به طور کلی استیبل کوین ها) این است که نرخ بهره کوتاه مدت در امور مالی سنتی (TradFi) در حال افزایش است. در حال حاضر، اوراق قرضه سه ماهه آمریکا 1.1 درصد و اوراق تجاری (با رتبه A2) 1.7 درصد بازدهی دارند. در جبهه ارز، میخ های دلار مانند ریال سعودی و دلار هنگ کنگ بازدهی بین 0.4 تا 2.9 درصد را ارائه می‌دهند.

در همین حال، USDT دارای بازدهی 2.1% در Compound، USDC دارای بازدهی 0.9% و BinanceUSD (BUSD) دارای بازدهی 1.3% است. این بازدهی ها در محدوده آنهایی هستند که در بازارهای TradFi ارائه می شوند. با این حال، استیبل کوین‌ها دارای ریسک‌های پلتفرم، بازار و نظارتی بالاتری هستند.

پس از آنجایی که فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی به افزایش نرخ ها ادامه می دهند، می‌توانیم شاهد فشار بیشتری بر روی استیبل کوین ها باشیم.

البته تتر از نظر فنی یک استیبل کوین کاملاً امن به حساب می‌آِد و از این جهت هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد.

البته بهتر است بدانید که ما نمی‌توانیم امنیت تتر را کاملا زیر سوال ببریم. ماهیت نسبی همه چیز در بحث امنیت Tether کمی آن را دشوار کرده است. اگر می‌خواهید از Tether برای انتقال پول بین صرافی ها یا نگه داشتن دلار برای یک یا دو هفته استفاده کنید، استفاده از آن ایده خوبی است. ارز دیجیتال تتر برای تراکنش های کوتاه مدت ساخته شده است. اما برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شود.

برای خرید آن نیز بهتر است به سراغ صرافی های ایمن و سریع بروید، آذر تتر یکی از بهترین صرافی های موجود در بازار ارز دیجیتال برای خرید و فروش آنی کریپتو است. همچنین با پشتیبانی و راهنمایی 24 ساعته می‌تواند به شما در خرید و فروش ارز موردنظرتان یاری برساند.

آیا مواردی هستند که امنیت تتر را تهدید کنند؟

امنیت تتر

با توجه به مطالب بالا قطعاً شرایطی وجود دارد که امنیت تتر را به خطر بیندازد، در این قسمت می‌توانیم به سه مورد از آنها نیز اشاره داشته باشیم:

  1. دولت نیویورک سخت‌ترین قوانین و مقررات را برای فعالیت در بازارهای ارز دیجیتال اجرا کرده‌اند و دادگاه های مربوط به آن جز فعال‌ترین دادگاه ها هستند. در همین راستا دادستان کل نیویورک شرکت iFinex را متهم به پنهان کاری در خصوص ضررهای این شرکت کرد و اظهار کرد که ادعای این شرکت منبی بر ثبات تتر صحیح نیستند.
    این شرکت جریمه و اجازه فعالیت در نیویورک از آن گرفته شد.
  2. نگهداری و خرید تتر با نگهداشتن دلار برابر نیست و همین مورد یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها درباره امنیت تتر است. یعنی اگر شما مقدار زیادی تتر داشته باشید و قصد تبدیل آن به دلار را داشته باشید، هیچ تضمینی وجود ندارد که شرکت بتواند این هزینه را پرداخت کند!
    درست است که این شرکت ادعا کرده برای هر تتر یک دلار به عنوان پشتوانه وجود دارد اما گفته می‌شود چنین ادعایی صحیح نیست.
  3. تمرکز فدرال رزرو روی تتر بسیار زیاد و آن را به عنوان یک چالش بالقوه برای ثبات مالی شناسایی کرده‌اند. در حقیقت ولت تتر مانند یک صندوق بازار پول منتها با ریسکی بسیار بیشتر است!

سخن آخر

در این مقاله سعی بر یان شد که درباره امنیت تتر صحبت کنیم و بگوییم که این ارز دیجیتال باثبات بیشتر در چه زمینه ای کاربرد دار. البته اگر شما از چگونگی خرید تتر اطلاعی ندارید بهتر است که مقالات وبسایت آذر تتر را مطالعه کنید و پاسخ سوالات خود را بیابید.

نه، ما نمی توانیم امنیت آن را کاملا زیر سوال ببریم. ماهیت نسبی همه چیز در بحث امنیت Tether کمی آن را دشوار کرده است. اگر می خواهید از Tether برای انتقال پول بین صرافی ها یا نگه داشتن دلار برای یک یا دو هفته استفاده کنید، این ایده خوبی است. ارز دیجیتال تتر برای تراکنش های کوتاه مدت ساخته شده است. اما برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شود.

منبع: thehealthyjournal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *